chrissell36 chrissell36
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs barton bought a 5 lbs of smarties for 9.50 what should she expect to pay for 3 lbs

Respuesta :

klc5465 klc5465
  • 07-12-2020

Answer:

5.70

Step-by-step explanation:

9.50 / 5 = 1.90/lb paid

so she should expect to pay 3 lbs x 1.90/lb = 5.70

Answer Link

Otras preguntas

An analyst believes quantity is determined by perfectly competitive markets, in which demand equals supply. Motivated by this, the analyst considers the equatio
A Reconfigurable RCL Circuit. A series RCL circuit is composed of a resistor (R = 220 Ω), two identical capacitors (C = 3.90 nF) connected in series, and two id
The cost of tile is proportional to the number of square feet purchased. It cost Corina $139.50 to purchase 9 square feet of tile. What is the cost, in dollars
Explain the difference between thermal evaporation and electron-beam evaporation?
If you balance the equation below, what are the coefficients a, b, c and d? aC6H16O6 + bO2 ------> cCO2 + dH2O
1 Prose and conventional poetry are the MOST varied in the area of ______.
What potential difference is needed to give a helium nucleus (Q = 2e) 6.50 KeV of kinetic energy?
Find the Value of x if 2^x=3 Give your answer correct to 4 significant figures
A recession recently hit Country Y. The shift in demand for labor due to this recession can be seen from DO to D1. What level will wages be at in the short run
determine the side length ratios opposite/hypotenuse, adjacent/hypotenuse and opposite/adjacent using