dominickduplessis dominickduplessis
  • 11-04-2024
  • Mathematics
contestada

The cost of tile is proportional to the number of square feet purchased. It cost Corina $139.50 to purchase 9 square feet of tile. What is the cost, in dollars per square foot, of tile purchased?​

Respuesta :

Otras preguntas

LOOK AT THE PICTURE ATTACHED!!
Select all the numbers that are exactly divisible by 9 b. 56 c. 72 d. 93 e. 146 f. 198
It takes 80 seconds for a 1-mile-long train to pass a signpost. If the train keeps moving at this rate, then how far will the train travel in one hour?
the total of two numbers is 5,271. if one number is 1,938, what is the third number?
Is officials a collective noun, common noun, or both?
Oh my company is advertising a microwave or oven on sale for 75% off the original price of $233.99 what is the sale price for the microwave oven round your answ
viruses use the energy of the ______ cells to reproduce themselves​
which one is x and y? ​
A donut shop makes four dozen donuts every 18 minutes. How many donuts will they bake in one hour?
Which pair of statements best compares the roles of Martin Luther and John Calvin in the Reformation?