lazypandaart
lazypandaart lazypandaart
  • 11-02-2016
  • Mathematics
contestada

a crate of oranges cost $24 and contains 4 bags of oranges how much does 1 bag cost?

Respuesta :

redpandawarrior
redpandawarrior redpandawarrior
  • 11-02-2016
$6
Why?
24 / 4 = 6
I hope this helped! Please ask more questions!!!!
Answer Link
SonyaLemeshko
SonyaLemeshko SonyaLemeshko
  • 11-02-2016
$6.00 because 24/4=6
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not a characteristic of all life?a. Able to move b. Reproduction c. evolution d. Organization
A bag of grass seed weighs 5.8 pounds how many pounds would 2.5 bags weigh
What is kinetic friction?
A softball team bought a box of sweatshirts for $240. Each sweatshirt cost $12 to print and will sell for $18. Graph a system of equations to find the number of
I found the answer on USATestprep. It is B.A. Crossing over results in the exchange of genetic material of homologous chromosomes.B. Fertilization produces offs
Twin research studies suggest that shared environments have a strong influence in shaping personalities. t or f​
The number of cows on a farm increased by 60. Because of better food, the amount of milk from each cow went up from 12.8 liters per day to 15 liters per day on
Under which economic system would factors of production MOST LIKELY be owned by the government?
Which propaganda techniques does this poster include? Check all that apply. transfer faulty logic testimonial name-calling unwarranted extrapolation
which of the following is equal to Avogadro's number. A) the number of molecules of chlorine in .50 mol CL2 B) the number of molecules of nitrogen in 1 mol N2