reyeselva1 reyeselva1
  • 09-04-2018
  • Mathematics
contestada

if grapes cost .95 per 500 grams how much would 800 grams cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-04-2018
500g = $0.95

100g = $0.95 ÷ 5 = $0.19

800g = $0.19 x 8 = $1.52

---------------------------------------------------------
Answer: 800g will cost $1.52
---------------------------------------------------------
Answer Link

Otras preguntas

Find the surface area.​
All of the following are examples of quantitative data EXCEPT ________. a. the amount of sleep normally gotten by the students in a class b. the number of sib
What were the two achievements of the first women’s rights convention at Seneca Falls? It marked the beginning of the women’s rights movement. The delegates pas
The area of a parallelogram is 12 ftsquared and the height is 3 ft. Find the length of the corresponding base.
I need help with this question
20. Carmen can buy bottles of paint for $2.00 each and boxes of colored pencils for $3.50 each. She can spend no more than $42 on art supplies. a. Write an ineq
Volume of an block is 5 cm3. If the density of the block is 250 g/cm3, what is the mass of the block ?​
What are the eight states of matter?
Can someone help me with this?
Pacific Ink had beginning work-in-process inventory of $754,960 on October 1. Of this amount, $309,920 was the cost of direct materials and $445,040 was the cos