keshanasingh5
keshanasingh5 keshanasingh5
  • 08-04-2018
  • Mathematics
contestada

roya paid $48 for 12 carton of orange juice.which is the unit rate per carton of orange juice that roya paid

Respuesta :

MarkV
MarkV MarkV
  • 08-04-2018
Hi there! The unit rate per carton is $4.

To find our answer we must divide the total cost by the total cartons bought.
$ 48 / 12 = $4
Answer Link

Otras preguntas

To apply problem-solving strategy 23.1 electromagnetic waves. an electromagnetic wave of wavelength 435 nm is traveling in vacuum in the –z direction. the elect
____ is used to answer the question "What is the worth of the writer saying it?
please help :) i really need your help right now thank you
Elma has $45. She gives 2/5 of her money to her sister. How much money did she give her sister?
Prices were recorded for all the loaves of bread in a supermarket, the mean price for a loaf of bread was $1.37 with a standard deviation of $0.67. Find the pro
Is the square root of 1/9 rational or irrational
On the top of the hill lives a hermit find out subject and predicate
Please please please help me!!!!!
URGENT!!! Amy, on a jog, runs in a straight line for 3 miles. She then changes direction, heading 50 degrees to the right and runs for 6 miles in this direction
Why did many slaves and freedom ally themselves with the british cause during the american revolution