You have 7.60 to buy cantaloupes for a fruit salad recipe.Cantaloupes cost 1.90 each.Write and solve an inequality that represented the number of avocados you can buy.

Respuesta :


[tex] x = cantaloupes\\ 7.60 \geqslant 1.90x \\ divide \: 1.90 \\ 4 \geqslant x[/tex]