lordlove2823
lordlove2823 lordlove2823
  • 09-03-2018
  • Mathematics
contestada

whats the unit rate on a graph?

Respuesta :

jullyan10602
jullyan10602 jullyan10602
  • 09-03-2018
A unit rate describes how many units of the first type of quantity corresponds to one unit of the second type of quantity. Some common unit rates are distance per hour, cost per item, earnings per week, etc

Brainliest points pls
Answer Link

Otras preguntas

Read Lola's argument that people need college degrees. It seems like every high school student is expected to go to college. Some teenagers resent the pressure
Why does Dee think Maggie should not have the quilts?
In the statement below, Reagan expresses the opinion that economic freedom is a powerful force. Which detail from his speech best substantiates this opinion? "W
in cosa consiste secondo kant la bontà?
T=3 and t=5 to determine if the expression 4(t+3) and 4 t+12 are equivalent
Theorem: A line parallel to one side of a triangle divides the other two proportionately. In the figure below, segment DE is parallel to segment BC and segment
4c = 3c + 4 my answer : 4c = 4 - 3c 4c = 1c c = 4/1 c= 4 just checking, Is this Correct? ​
Choose the correct option.​
Latoya paid $12.24 for a 6.35 kg bag of food. a few weeks later, she paid $13.99 for a 7.48 kg bag at a different store. Find the unit price for each bag.
One number is 6 times a second number. The sum of the two numbers is 56. Find the numbersOne number is 6 times a second number. The sum of the two numbers is 5