kinsleykuchar465 kinsleykuchar465
  • 08-03-2018
  • Mathematics
contestada

Lexi bought 1 2/5 of green grapes and 2 3/10 of red grapes. Grapes are 2.99 a pound.Did lexi spend more or less then $12?

Respuesta :

wolfbff
wolfbff wolfbff
  • 08-03-2018
Less. If you multiple 1 2/5 by $2.99 you would get about $4.19. If you multiple 2 3/10 by $2.99 you would get about $6.88. If you add those together, you would get $11.07, which is less than $12.
Answer Link

Otras preguntas

Where is the sun shining most directly when we are having summer in the Northern Hemisphere?
Two mice with white fur (ff) are bred. What will be true of the offspring? Question 2 options: All of the offspring will be white. Three-quarters of the offspri
round 17 5/8 to the nearest whole number
I need to solve this problem
What is an example of 2 parallel lines that are perpendicular to a third line
Which organ mixes sperm and semen and leads them out of the penis?
Credit card a has an apr of 20.8% and an annual fee of 60
Diagram E shows protein molecules, which are too large to fit through a selectively permeable membrane. In order to get these molecules out of the cell without
Round each fraction to 0, 1/2, or 1. Use a number line if needed. what would 9/16 be?
A construction elevator can carry at most 2,320 pounds. If the elevator operator weighs 195 pounds and each palette of roofing material weighs 425 pounds, what