mykailah04 mykailah04
  • 07-03-2018
  • Mathematics
contestada

If three dozen cookies cost $9, what is the cost per cookie?

Respuesta :

ERAmysteriousstudent
ERAmysteriousstudent ERAmysteriousstudent
  • 07-03-2018
36/9
=$4 per cookie......
Answer Link
KokichiOma21
KokichiOma21 KokichiOma21
  • 07-03-2018
3 dozen = 36
9/36 (9 divided by 36) = .25

$0.25 per cookie
Answer Link

Otras preguntas

which sugar is the sweetest a) fructoseb) sucrosec) glucosed)lactose
How much less than 3x^2−7x+9 is 2x^2+4x−8? What is the value of the result when x=2?
a^8-12a^4+36 in factored form
Which sentence best describes a gene? A. A gene is part of the cell membrane B. A gene is a complete protein C. A gene is a segment of a DNA strand D. A gen
20 POINTS. Given cos θ=4/5, find cot(θ).
What is the web of trust
Graph y+6 = 4/5 (x+3 using the point and slope given in the equation.
is wine a homogenous mixure
Help !!?!?! Emergency....A relative frequency table is made from data in a frequency table. What is the value of G in the relative frequency table? Round The a
how did the civil war impact american beliefs about progress and destiny?