joanna44 joanna44
  • 06-03-2018
  • Mathematics
contestada

You bring 18oz of shampoo for 3.99 or 24oz for 5.99 WICh is the better buy explain

Respuesta :

darkfyre97
darkfyre97 darkfyre97
  • 06-03-2018
18 oz for 3.99 = .22 per unit
24 oz for 5.99 = .25 per unit

the 18 oz bottle is the better buy because it costs less per unit than the 24 oz bottle.
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help be with the light blue and green one....
How long does cheesecake factory cake last?
3(x+2y)+5x−y+1 simplify
Clean bed linen placed in a resident's room but not used should be:
Malik is evaluating his message for​ accuracy, relevance, and ensuring it has a good balance between general and specific information. malik is evaluating the​
How long does tilly's take to ship to california?
The answer choices are Reflexive Symmetric Transitive Substitution
Each school bus going on the field trip holds 36 students and 4 adults. There are 6 filled busses on the field trip. How many people are going in the filed trip
PLEASE HELP!!!! For what value of x is the figure a rhombus? x=18 x=17.18 x=9 x=7.8
What is the smallest part of an element? A: matter B: Atom C: compound D: isotope