richardelizabeouowx7 richardelizabeouowx7
  • 06-03-2018
  • Mathematics
contestada

Determine the better buy. 12 oz for $2.69 or 16 oz for $2.49?

Respuesta :

darkfyre97
darkfyre97 darkfyre97
  • 06-03-2018
12 oz for 2.68 = .22 per unit
16 oz for 2.49 = .16 per unit

the 16 oz for 2.49 is your better deal

Answer Link
angicarl
angicarl angicarl
  • 06-03-2018
The better buy is "16 oz. for $2.49". This can be found by dividing $2.69 by 12 and getting about $0.22 (amount per ounce) and dividing $2.49 by 16 and getting about $0.16 (amount per ounce).
Answer Link

Otras preguntas

Witch numbers are multiples of 5? Justify each answer by dividing.a) 15 b) 10 000 c) 137 d) 1001
What is the difference between an isometric transformation and one that is not isometric? Give examples of least two isometric transformations and at least one
V=YNJ for Y Solve for specified variable. Y=?
what other expression is equivalent as 8x6?
Father Hidalgo's call for independence was taken up by who after Hidalgo's death
What's the greatest common factor of 40, 80, 100?
How do you find the length of the curve x=3t−t3x=3t-t^3, y=3t2y=3t^2, where 0≤t≤3√0<=t<=sqrt(3) ?
How do you solve:z = 8 + 6x - px
In triangle ABC, angle A = 2x°, angle B = (x-45)° and angle C = (x-15)°.What kind of triangle is ABC?
Ben Rushin is waiting at a stop light. Turns green, ben accelerated from rest at a rate of 6.00 m/s squared for a time of 4.10 seconds. Determine the displaceme