btslife btslife
  • 06-03-2018
  • Mathematics
contestada

Bars of soap come in packages of 6 and packages of 8. The 6-bar pack costs $7.86, and the 8-bar pack costs $8.88. Which is the better deal? What is the
price per bar of the better deal?

Respuesta :

darkfyre97
darkfyre97 darkfyre97
  • 06-03-2018
7.86 / 6 = 1.31 per unit
8.88 / 8 = 1.11 per unit

the 8-bar pack is the better deal
Answer Link

Otras preguntas

how is the Clean Air Act in 1970 related to the principle established by the Supreme Court in the 1800's?
which decimal is equivalent to 10/11
To boycott a business is to A Increase the number of its customersB Open it up to people of all races
Pg47 independent practice lesson 5 negative exponents
one of the gods threw a rabbit into the moons face becuase the moon was
the product of a number w and 737
what is three hundred four million,eight hundred thousand,four hundred in standard form
Find the product of 21 and (6.3 · 10-4). A) 0.1323 · 10-1 B) 1.323 · 10-3 C) 1.323 · 10-2 D) 1.323 · 102
A pH of 2 indicates a(n) _____. weak acid strong acid weak base strong base
Compare and contrast qualitative and quantitative observations and give an example of each Please help!