marckeltoocold marckeltoocold
  • 14-02-2018
  • Mathematics
contestada

At the market, 5 light bulbs cost $9dollar 
How much do 7 light bulbs cost?

Respuesta :

ariamna17 ariamna17
  • 14-02-2018
9/5= 1.80
1.80x5= 9 
so, each light bulb costs 1.80
1.80x7=12.6
the answer is 12.6
Answer Link

Otras preguntas

what does this signature say?
PLEASE HELP MEEEE!!!
Your final project will be to create a mosaic or slideshow. You can find the instructions here -----> CLICK HERE!!!! (Links to an external site.) I will hand
Please help.. which kind of rock requires heat and pressure to form? -Clastic rock -Igneous rock -metamorphic rock -sedimentary rock
what was the main cause for the beiginning at the third crusade?​
Find the area. The figure is not drawn to scale. Find the volume of the sphere shown. Give each answer rounded to the nearest cubic unit.
Help ASAP plz need answer
Tori spends $38.00 on coffee each month. About how much dose Tori spend on coffee over 9 months
WILL MARK YOU BRAINLIEST PLEASE HELP ASAP
A motorcycle of 170 kg is moving with a velocity 25m/ . Calculate the kinetic energy