oconnorcheyenne oconnorcheyenne
  • 08-02-2018
  • Mathematics
contestada


FIve oranges cost $2. Find the cost of two dozen oranges.

Respuesta :

trinitymacphee trinitymacphee
  • 08-02-2018
Hey there! To figure out the answer we add 2 twelve times, or, we multiply 2 by 12! 

Mutiplication is a simple way to add numbers quickly, instead of saying 
2+2+2+2+2+2+2+2+2+2+2+2= ?
we can say 2 x 12= ? 

See? Much simpler! 

Ps: the answer is 24 

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is the molarity of a 10 l solution containing 5.0 moles of solute
The function N(t)=300/(1+299e^-0.36t) describes the spread of a rumor among a group of people who have heard the rumor, and (t) is measured in minutes since the
State of academic writing in the phii context
____ engineering has been used to increase plant production.
The liver can break down alcohol at the rate of approximately... A. One drink every 3 hours B. One drink evey 2 hours C. One drink per day D. One per hour
Lenders always accept applications for credit true or false Credit tends to cost individuals more than paying in cash. True or False Credit cards all use the
which is the last step in conduction a Urlacher search
What major event shocked the American people and led Wilson to no longer call for peace?
Because one million children were orphaned, child-headed households were a result of the genocide inDarfur.O BosniaO Rwanda.O Cambodia.
Which of the following best describes the term direct variation? A.Two variables exhibit direct variation if they have a constant ratio. B. Two variables exhibi