SmartCindy724
SmartCindy724 SmartCindy724
  • 07-02-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of 12 garlands is $24.60. What is the cost of 2 garlands? plz show your work

Respuesta :

zaraniaz421 zaraniaz421
  • 07-02-2018
24.6/12= 2.05

2.05*2= $4.10
Answer Link
Bryancohen
Bryancohen Bryancohen
  • 07-02-2018
Hey there!

You need to find the cost of one garland. So divide the total cost by the amount of garlands. 24.60/12=2.05. The cost for one garland is $2.05. You need the cost of two garlands, so multiply 2.05 by 2. 2.05 x 2 = 4.1. So the cost of two garlands would be $4.10.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

calculate the size of angle BCD
Which term is used in the text to describe thinking and acting in ways that supports the system of stigmatization. For example, telling racists jokes, discrimin
dis science stuff getting on my nerves , anyways can y'all help me ?
who no this answer??​
PLEASE ANSWER ILL GIVE YOU BRAINLIEST
4 and 2/5 divided by 1 and 1/5
PLEASE ANSWER ILL GIVE YOU BRAINLIEST
What does Dr. Spivey access the purpose of cave drawings to be? Give 2 purposes and use examples from the video.
what is the greatest common factor x^3+16x^2+64x
How do I solve for the missing numbers