hello2221 hello2221
  • 07-02-2018
  • Mathematics
contestada

Please please help me

Please please help me class=

Respuesta :

Kaikerscupcake
Kaikerscupcake Kaikerscupcake
  • 07-02-2018
Hey there!

We know that:

Bread= $2.19

Milk= $1.56 more than bread

Cereal= $3.20 more than eggs

Eggs= $2.36 less than milk

 a.) Find the prices. 

Milk= 2.19+1.56= 3.75 <== cost of milk 2.19+1.56= m (equation)

Eggs= 3.75- 2.36= 1.39 <== cost of eggs  m-2.36=e (equation)

Cereal= 1.39+3.20= 4.59 <=== cost of cereal e+3.20= c (equation)

b.) 

Add all the prices together. 

3.75+1.39+4.59+2.19= $11.92

15- 11.92= 3.08

You have $3.08 left. 

I hope this helps!
~kaikers




Answer Link

Otras preguntas

Select the examples that best demonstrate likely tasks for Family and Community Services workers. Check all that apply. Darnell prescribes medications for patie
can you explain how to convert 50pis to atm ?
Use your knowledge of osmosis to explain why the mass of each cube increased.
A car travels 15 km in 13 minutes. What is its average speed in km/h? Give your answer rounded to 1 decimal place.
The law of demand says that there is a relationship between how much consumers are willing to buy and
Which list correctly identifies characteristics that protists share with animals? • Motile F H • Reproduce sexually • Photosynthetic • Eukaryotic • Motile • Re
What is the equation of the line
Please help! Very stuck! Will give Brainly if answer is correct!
how many solutions does the equation 7x-4=7x+15​
i need help again on math ):