coolcat218dpr coolcat218dpr
  • 06-02-2018
  • Mathematics
contestada

a 36oz box of cereal costs $5.04. What is the cost per ounce?

Respuesta :

hiiiiii8 hiiiiii8
  • 06-02-2018
$.14 per ounce

hope this helped!!
Answer Link
TRUEBOSS72
TRUEBOSS72 TRUEBOSS72
  • 06-02-2018
Hey there yo!!

To find out the cost per ounce :
Divide $5.04 by 36oz .

Your answer is 0.14 cents per ounce.

~ TRUE BOSS
Answer Link

Otras preguntas

What does ¿Cuál es la fecha de hoy? mean and how would you answer?
What is 0.0000465 written in scientific notation
Which of the following figures in a plane separates it into half-planes? F. A line G. A ray H. An angle J. A point K. A line segment
What are two equivalent fractions for 2/10, three equivalents fractions for 3/11 and three equivalent fractions for 1/12?
Why's it possible for many different species to live together in one ecosystem?
what the fraction of a circle of 30 degree?
how did geography affect the development of athens as a city state
George has a small coin collection.  He has collected 16 gold coins, 28 silver coins, 32 copper coins, and4 bronze coins. At a flea market, George sells 15% of
what the fraction of a circle of 30 degree?
How do archaebacteria move?