kirkyochum
kirkyochum kirkyochum
  • 06-02-2018
  • Mathematics
contestada

Which dog food bag deal has the best price per pound?


$14.29 for 15 lb

$24.25 for 25 lb

$9.90 for 10 lb

$12.25 for 13 lb

Respuesta :

marymccutchan2
marymccutchan2 marymccutchan2
  • 06-02-2018
The answer would be $14.29 for 15lb 
Hope that helped!
:)
Answer Link
faitharmour faitharmour
  • 06-02-2018
I believe the answer is $12.25 for 13lbs because it is 0.94 cents per pound. $14.29 = 0.95, $24.25 = 0.97, $9.90 = 0.99.


Answer Link

Otras preguntas

a store charges 25 cents for each ruler and 5 cents for each penicl that it sells. if sarah bought r, rulers and p penicls from the store, which of the followin
what do you mean by gana ?​
Who were the star athletes that Milkha raced with?​
619 X X= degrees. jskdjdjdjd
Rufus works an average of 46 hours each week. He gets paid $5.70 per hour and time-and-a-half for all hours over 40 hours. What is his annual income? a. $14,523
Identify a transformation of the function f(x) = _x by observing the equation of the function g(x) = x+1.
(a) Joseph was pushing a car.On his observation found that it was easier to keep the car in moti with a smaller force than to start its motion. Explain why?​
Lesson 1 Skills Practice Lines For Exercises 1-12, use the figure at the right. In that figure, line m is parallel. Classify each pair of angles as alternate i
Can someone answer these questions I’ll give brainliest please
The functional groups in an organic compound can frequently be deduced from its infrared absorption spectrum. A compound, C5H10O2, exhibits strong, broad absorp