carsonjp8655 carsonjp8655
  • 06-02-2018
  • Mathematics
contestada

You paid $5.30 to mail a package that weighed 2.5lb. Write and solve an equation and solve an equation to find the mailing cost per pound

Respuesta :

beautybellat
beautybellat beautybellat
  • 09-02-2018
$5.30/2.5lb=$2.12 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Find a 3 1/2% commission on a sale of $2,500 I have no clue how to do this plz help thnx:)
Find a 3 1/2% commission on a sale of $2,500 I have no clue how to do this plz help thnx:)
What is the least common denominator between 5/6, 2/9 1/12, 3/8 5/9, 2/15
rewrite them in order to the largest and the smallest.                                                                6 tens 3 hundreds 8 ones?
rewrite them in order to the largest and the smallest.                                                                6 tens 3 hundreds 8 ones?
Find a 3 1/2% commission on a sale of $2,500 I have no clue how to do this plz help thnx:)
What is the least common denominator between 5/6, 2/9 1/12, 3/8 5/9, 2/15
rewrite them in order to the largest and the smallest.                                                                6 tens 3 hundreds 8 ones?
What is the least common denominator between 5/6, 2/9 1/12, 3/8 5/9, 2/15
rewrite them in order to the largest and the smallest.                                                                6 tens 3 hundreds 8 ones?