jenniferblackp2e8mu jenniferblackp2e8mu
  • 11-01-2018
  • Mathematics
contestada

Joan buys cans of beans in bulk. She buys 3 cases of beans for a total of $23.15. Each case contains 6 cans of beans.

Respuesta :

breedavis813 breedavis813
  • 11-01-2018
I'm not completely sure what the question is, but, if it is how much money does it cost for one can of beans, the answer would be $1.29. 
Since she bought 3 cases with 6 cans, that would mean she bought a total of 18 cans. 23.15 divided by 18 is 1.286... so you can round it to 1.29. Good luck!
Answer Link

Otras preguntas

A mile is 5280 feet. How many miles per hour is equal to 528 feet per minute?
How many times greater is the value of the 1 digit in 9,180 than the 1 digit in 10,615?
Can I pls get some help.
Jennifer makes $9.45 an hour babysitting. How much money will she make if she babysits for 8 hours?
iota z^3 -8 =0 find |z|plzz tell fast mode z btana h​
Complete the equation describing how x and y are related.
one number is 3 times another number. if 17 is added to each, the first resulting number is twice the second resulting number. Find the two numbers
Please answer and if you do thank you! You have to match the bottom things to the empty spaces in the correct way​
Use the distributive property to write an equivalent expression ​
Your credit score says most companies will loan you money at ten percent interest. A company agrees to loan you money at twenty percent interest. This is an exa