KarmaXNagisa
KarmaXNagisa KarmaXNagisa
  • 10-01-2018
  • Mathematics
contestada

Kit bought a soft drink and a sandwich for $9.00. What was the price of each if the sandwich cost 3.5 times as much as the soft drink?

Respuesta :

savannafowler3
savannafowler3 savannafowler3
  • 11-01-2018
the sandwich would be 6.50 and the drink would be 2.50
Answer Link

Otras preguntas

IF U ANSWER ILL BRAINLIST AND GIVE U 5 STAR PLUS U GET EXTRA POINTS:)) WRITE IT IN UR OWN WORDS PLS OR NO POINTS. The burning of a magnesium ribbon is an exampl
In the word problem below, what answer or solution are you being asked to find? STEP 2: PLAN The entire school, 250 students, went to the soap box derby. The Ma
You stole $500 from your mom you need to write paper explaining why you took the money and why you shouldn't be in trouble. If you can't convince your mom you h
what are the factors affecting HDI value of a country?​
Write essay 250w about your family
How would I do this?
30 Oreo cookies for $2.99 Unit rate
Shelly charges$10 per hour for her babysitting services. Last month Shelly babysat for 15 hours. This month she babysat for n hours. a. Write an expression usin
0.007407 in standard form​
Which gas will have the least collisions between its particles? A. Argon at 265 K B. Helium at 20 C C. Oxygen at -45 C D. Carbon dioxide at 80 C