11445jam 11445jam
  • 07-01-2018
  • Mathematics
contestada

Cherries cost $4/lb. Grapes cost $1.50/lb. you can spend no more than $6 on fruit,and you need at least 2lb in all.Create a graph showing the amount of each fruit you can buy.

Respuesta :

redshantree1
redshantree1 redshantree1
  • 07-01-2018

4/5.5=73%; 1.5/5.5=27%
So.each fruit Cherries=21*73%=15.33b
Grapes=21*27%=5.67b
Answer Link

Otras preguntas

The circle graph represents the number of sixth-grade and seventh grade students on academic teams at a middle school. Based on the data in the circle graph, if
Solve for x. 20 8 4x+3 38
You have been asked to set up the machines to make 150 more pills after this batch is finished. Assuming the recipe ingredients are used in the same proportion
What are the general climate regions on earth?
Plzzz help ill Mark u brainliest
What is the volume, in cubic in, of a rectangular prism with a height of 16in, a width of 10in, and a length of 17in?
Only 3 more questions to go
Need to get this one right to pass lesson
The answer is 3/4 What could the question be? ​
Cuantas clases tienes? Cuando es la clase de matemáticas? A qué hora es la clase de espanol? Can someone help me fix the punctuation in these questions and corr