dabrooke
dabrooke dabrooke
  • 10-12-2017
  • Mathematics
contestada

6 lbs of tomatoes cost 48$. How much would 32 lbs cost?

Respuesta :

ssm19
ssm19 ssm19
  • 10-12-2017
The answer would be $256:

32lbs / 6lbs = 5.333333333

$48 x 5.333333333 = $256
Answer Link
rosamorales rosamorales
  • 10-12-2017
1. 6 48
— = —
32 x

2. cross multiply

6(x) = 6x
32 (48) = 1536

3. you’re left with
6x = 1536
4. divide
6x 1536
— = ——-
6 6
5. answer is $256
Answer Link

Otras preguntas

When the data points on a graph tend to go down as they go to the right there is ________between the two variables.
Juliet: How now! who calls? Nurse: Your mother. Juliet: Madam, I am here. What is your will? . . . . Lady Capulet: Speak briefly, can you like of Paris' love? J
"room temperature" is often taken to be 68âf. what is this on the celsius scale?
how did Germany hurt itself with its own currency
what were some of the strange and unexpected things that scientists discovered when they analyzed the human genome? (the video)
Why doesn't water change into ice at 10 degree Celsius?
Anyone help me?????????
bens dad buys a carpet that is 3m wide and 4m long . How muck of the carpet is wasted
i have a essay due soon about a summary of my creative writing for the 12 weeks, what is important to include? if you can help soon, it ends next thursday
The diagram shows two different nature trails in a state park. The solid line shows the Dogwood Trail. The dashed line shows the Elm Trail. Which of the followi