cheergirl06 cheergirl06
  • 09-12-2017
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for six dollars what is the cost of one marker

Respuesta :

shawnkat
shawnkat shawnkat
  • 09-12-2017
To find the answer, or unit rate, we simply compute 6/20, which is about $.30/marker. Hope this helps!
Answer Link
lesliekolleroxrkcf
lesliekolleroxrkcf lesliekolleroxrkcf
  • 09-12-2017
20/6. =1/x

20x=6

x =6/20 = .30. 30 cents per marker
Answer Link

Otras preguntas

Round to the nearest whole number 541.5 ASAP PLEASE
PLZ HELP ME I NEED TO PASS
The five freedoms are speech, religion, assembly, bear arms, and suffrage. Group of answer choices True False
i need to write the verbs
A visitor is staying in a tent that is 11 kilometers west of the closest point on a shoreline to a coral reef. The coral reef is 3 kilometers due south of the s
In an MRP problem, A is an MPS item. Every A requires 2 B's and 3 C's. Every B requires 5 C's. All lead times are two periods. All initial inventory values are
What is the missing vaue in the table below?
IMPORTANT ANSWER AS SOON AS POSSIBLE. Refer to the Newsela article "Climate Change in Hawaii and U.S. Tropical Islands." Part A Based on the article, which infe
Can someone please help me with the question. Divide using LOND DIVISION: (4x^4-5x^2+2x-11)/(2x+3) a. 2x^3-3x^2+2x+4+-23/2x+3 b. 2x^3-3x+2x-2+-5/2x+3 c. 2x^3-3x
In China’s civil war, the Soviet Union supported _____. the Nationalists, led by Mao Zedong the communists, led by Mao Zedong the communists, led by Jiang Jiesh