dudejustchillin2838 dudejustchillin2838
  • 07-12-2017
  • Mathematics
contestada

Which is the least expensive per oz? 12 oz for $2.36 or 18 oz for $3.65. round to the nearest cent?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 17-12-2017
The 12 oz for $2.36 is cheaper than the 18 oz for $3.65. The price per oz for the 12 oz is 20 cents. The price per oz for the 18 oz is also 20 cents. But if you go past rounding to the nearest cent you find the price per ounce for the 12 oz is 19.667 cents while the price per oz for the 18 oz is 20.2778 cents per oz.
Answer Link

Otras preguntas

WILL GIVE BRAINLIEST What’s the difference between weather and climate, and what comprises the Earth's atmosphere? Explain the relationships between them, both
Why science is important?​
Explain the Texas Declaration of Independence in a Texas Army Soldier's point of view.​
What logarithm is equal to Mlog58?
What was the result of the Battles of Trenton and Princeton?
Matter is made up of very small particles called atoms. Atoms are
For the movie smoke signals: What were the most important meanings that you found in this film? What messages do you think the filmmakers were trying to commun
Question 3: Quadrilateral A'B'C'E' is the image of quadrilateral ABCE after a dilation centered at point F. What is the scale factor of this dilation? Explain y
Write the equation for the line that goes through (-7,-17) and is perpendicular to the line y=7x + 6
how might the relationship between Rome and Carthage lead to war