jmorris1799oyfske jmorris1799oyfske
  • 07-12-2017
  • Mathematics
contestada


Say you are at a grocery store and find an item without a listed unit price. How would you calculate the unit price for this item?

Respuesta :

stunnababby stunnababby
  • 01-11-2018

Answer: The "Unit Price" (or "unit cost") tells you the cost per liter, per kilogram, per pound, etc, of what you want to buy. Just divide the cost by the quantity.

got 100%:)

Answer Link

Otras preguntas

Object a has a density of 10g/cm^3 and a mass of 9. object b has a density of 10g/cm^3 and a mass of 4g. which object has a greater volume and by how much?
________ your children ____________ (do) their homework in the evening?
Is the work below correct? If not, explain the mistake
EASY QUESTION 20 POINTS
4. For each shape, draw its image after performing the transformation. If you get stuck, consider using tracing paper. a. Translate the shape so that A goes to
Functions HWK A company that manufactures bicycles has a fixed cost of $100,000. It costs $100 to produce each bicycle. The total cost for the company is the su
Write an algebraic expression that represents the monthly costs of the plan, given t represents the number of minutes and x represents the number of texts sent
Andrea could be a cafeteria server again next semester, but she really hates _________________________. Choose the correct word or words to complete the sentenc
PLEASE HELP!! WILL GIVE BRAINLIEST​
Which of the following statements accurately describes the expression ? OA. The quotient of x+3 and x² - 4 B. The quotient of 2 -4 and 2-4 OC. The product of x+