erikasee1836 erikasee1836
  • 06-12-2017
  • Mathematics
contestada

Matt can buy an 8-ounce jar of salsa for 2.79 or a 15 ounce jar of salsa for 5.54. which jar has the best unit rate

Respuesta :

bluebelltoli bluebelltoli
  • 06-12-2017
8 oz of salsa. has a unit rate of around 35 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Prove that given any 17 integers, there exist nine of them whose sum is divisible by 9. (it might help to use the fact that given any five integer you can find
How do you find the derivative of a graph
An element that can have different physical properties or chemical arrangement is called a (n) a radio active element C. halogen b. transmutation d. allotrope
In a Grade 6 classroom of 45 students, 40% are girls. How many boys are there in the classroom?
please help! will mark brainliest!!*****
Arnold buys 3 3/5 pounds of green grapes for $1.85 per pound. He buys 3 3/5 pounds of red grapes for $2.30 per pound. Which expression can be used to determin
Please help question in pic
• M(9, 8) is the midpoint of a straight linejoining the points P(15, 6) and Q. Find thecoordinates of Q​
The "dream" Hughes is discussing in this poem is equality for African Americans. What does Hughes suggest may happen if equality is put off for too long? Check
Do 1 and 2 and show work and get 50 points ​