estellamae58 estellamae58
  • 14-11-2017
  • Mathematics
contestada

A food processor for $149.50 cash, or $5.00 down and $10.00 per month for 15 months

Respuesta :

afnanrafi90 afnanrafi90
  • 14-11-2017
149.50 cash. No worries
Answer Link
agaue agaue
  • 31-05-2019

Answer: Paying cash is the better option.

Step-by-step explanation:

The cash price of food processor is $ 149.50.

In the second case Amount of money paid in 15 months = 10x15=$150.

Total cost of food processor = cash payment of $5 + $150

Total cost in second case = 150+5=$155.

Hence paying cash of $149.50 is lesser amount for food processor rather than paying $5.00 down and $10.00 per month for 15 months.

Answer Link

Otras preguntas

Which point is located at (-7, -10)? point N point O point A point E
How did the federal government help Texas farmers bring electricity to their farms?​
In the reaction Ni2+ + nH2O <---> [Ni(H2O)n]2+, H2O is a
Which was a goal of President Thomas Jefferson?​
this has a head and a tail but no leg​
What is this in radical form?[tex] \sin(2\pi) [/tex]​
The most famous Buddhist cave temple is located at a. Delhi. c. Ajanta. b. Stupa. d. Kalidasa. Please select the best answer from the choices provided A B C
What is the function of deaerator in thermal power plant? ​
When we observe someone to reduce our uncertainty about them, we are using an interactive strategy. T or F
Heather drove 405 miles using 20 gallons of gas. At this rate, how many gallons of gas would she need to drive 243 miles?