purpose1234 purpose1234
  • 14-11-2017
  • Mathematics
contestada

12 packs of juice cost $3.00 after a 40% discount. Which equation would allow you to find the original price of a 12-pack

Respuesta :

karenamaro64 karenamaro64
  • 14-11-2017
So the problem is 40 divided by 3 which is 13.3% with a line over the 3 because it is infinante
Answer Link

Otras preguntas

Fencing costs $20 per yard. * The length of the rectangular region will be 4 more yards than the width. * The farmer wants to have a total cost of $1,200. What
How did the population of Minnesota’s urban areas change from 1880 to 1920?
How do the graphs of y=1/x and y=5/x+6 compare?
LOOK AT PIC BELOW THX
Find the selling price. Cost to store 90$. Markup 70%
Lindsey would like to know why even through she met all academics requirements, she wasn’t chosen for her school’s honor society. Which tool would be best help
Complete the sentence Ellos a las ocho
Cite textual evidence to support this analysis of the connection. Question 4 options: He says that he chooses “to believe that there are insufficient funds in
what pair of factors of -16 has a sum of 0 ?
Suppose a person has a mutation in their dna and the first triplet for the insulin gene reads TAT. The normal gene reads TAG. What amino acid does the mutant dn