xzerkerftwx xzerkerftwx
  • 09-11-2017
  • Mathematics
contestada

The cost for 3 shirts is $19.50. Find the unit rate of cost per shirt.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-11-2017
The unit cost for each shirt is $6.50
Have an Awesome day!
Answer Link
K12Brain
K12Brain K12Brain
  • 09-11-2017
Divide 19.50./3=

Your answer is 6.5 

Hope that helped.
Answer Link

Otras preguntas

Which of these graphs represents the inequality x > 5?
Can someone explain this to me please
What excuse does the Nurse give Juliet for not giving Juliet the message from Romeo in Act 2 scene five of Romeo and Juliet? A. She is afraid that Juliet will n
những chuyển biến về kinh tế của Việt Nam trong quá trình hội nhập ASEAN (2001-2020)
relationship between the two number b 70.908 7.908 Which one is greater
Cho biết độ tan của NH4Cl trong nước ở 20oC và 70oC lần lượt là 37,2 g/100 gam nước và 60,2 gam/100 g nước. Hòa tan 166,8 gam NH4Cl vào 400 gam nước ở 70oC thu
Which story would you want to be a part of and why? Please don't copy and paste
Solve 3x - 4 ≤ 2 or 2x + 11 ≥ -1.
The basal metabolism of a human adult is the total rate of energy production when a person is not performing significant physical activity. a. True b. False
Put 1.09, 1.0, 1.9, 1.19, 1.1 on a number line in order?