bryanchavez1723 bryanchavez1723
  • 09-11-2017
  • Mathematics
contestada

a bottle of cranberry juice contains 32 fluid ounces and cost $2.56 what is the unit rate

Respuesta :

stkarunagaran stkarunagaran
  • 09-11-2017
$0.08 is the unit rate and the answer to this question. 
Answer Link
pandasarecute53
pandasarecute53 pandasarecute53
  • 09-11-2017
0.08 because it if you divide 2.56 and 32 you get 0.08
Answer Link

Otras preguntas

The farm shop had 68 small bags of bird treats and 39 large bags of bird treats on a shelf.If Jill buys 5 small bags and 1 large bag,how many more small bags th
Last years sales were 13,500. Sales have increased 47 percent this year. How much is the increase
The concept of natural rights which was later used in the Declaration of Independence was first proposed by
Why did the rise of classical civilizations and classical belief systems occur at the same time?
researchers can examine the biological basis of fear, smell, memory, and diseases by using what technique?
A client is admitted to the mental health hospital with the diagnosis of major depression. what is a common problem that clients experience with this diagnosis?
what is a zealous assimilationist
Which conjunctive adverb best connects the independent clauses in this sentence? Justin was hungry for something sweet; _____, he wanted strawberries. A. mea
The adipose tissue in the hypodermis performs a variety of functions. which function does the adipose tissue not perform?
What are two reasons why black schools during Reconstruction were NOT of the same quality as white schools? Select all that apply Southern Democrats were hosti