levettechapman levettechapman
  • 08-11-2017
  • Mathematics
contestada

Ribbon is sold at 3 yards for $ 6.33 Jackie bought 24 yards of ribbon for a project how much did she pay

Respuesta :

cedarwood79
cedarwood79 cedarwood79
  • 08-11-2017
Hello! 3 yards of ribbon is $6.33 each and if you know basic multiplication and division, 24/3 is 8. To find how much Jackie paid for the ribbon, we would multiply the price for 3 yards of ribbon by 8. 6.33 * 8 = 50.64. There. Jackie paid $50.64 total for  24 yards of ribbon.
Answer Link

Otras preguntas

Find the average speed of a plane that leaves Bristol at 14:00 and lands in Rome at 17:15 the distance is 1200 miles
Compute 104 times 57 using distributive property
Solve the following equation: -15c+7c+1=3-8c
an ice skater glides for two meters across ice is work done or no work done
How did the Ancient Chinese preserve and prepare a dead body
6) The Honeydough Bread factory produces 2,000 loaves of bread per day. During bread making, ____________ by yeast produces __________ which makes the bread
x+y=20 is it linear? is it proportional?
Which of the following organs is not just a digestive organ? A)stomach B)liver C)small intestine D)large intestine
what is the answer for 3912.99/15.9
Who is the founder of Jrotc?