collinejr collinejr
  • 07-11-2017
  • Mathematics
contestada

(plz help me) Chocolates cost $0.20 per ounce. Samantha spent $6.80 on chocolates. If n represents the number of ounces she bought, which of the following equations is true? A. $6.80 + n = $0.20 B.$6.80*$0.20=n C. $6.80 ÷ $0.20 = n D.$6.80*n=$0.20

Respuesta :

533258
533258 533258
  • 07-11-2017

c 6.80/.20 equals n that is the answer


Answer Link
kflo6238
kflo6238 kflo6238
  • 05-11-2020

Answer:

Answer is C.)

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the domain for the function sqrt(x+2)-2x
Hans's Coffee Shop makes a blend that is a mixture of two types of coffee. Type A coffee costs Hans $5.80 per pound, and type B coffee costs $4.10 per pound
change 2pi over 3 radians into degrees
so classmate states that continental drift could not be possible because it would take far too much force to move tectonic plates. Describe the hypothesis scien
What did the Populist Party propose to prevent the dropping prices shown in the table?
what is the distance between two consecutive points in phase on a wave called?
if you double a number and then add 32, the result is 80. what is the number?
Integral [tex] \int\limits{ \frac{dx}{6x+12} } \, [/tex]
How do cold, deep water upwellings increase organisms in an area?
What is 7.52 in expanded form?