briahb97 briahb97
  • 07-11-2017
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost $1.96, how much would one pound cost? a. $.56 b. $.18 c. $.66 d. $1.76

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 07-11-2017
3 1/2=(2*3+1)/2=7/2
1.96: 7/2=1,96*2/7=3,92/7=0,56 $

 The answer is a.
Answer Link

Otras preguntas

Write the number 118 in hundreds tens and ones
when muslims speak of people of the book whom are they referring to?
What is 144÷8 in distributive property
Examine the timeline and answer the question that follows. Based on the information in the timeline, which causal explanation for U.S. involvement in World War
an odd number under 50 with least 5 factors
What is 27 divided by 89,420? Show me with steps please! Thank You
Which is one reason that factory work was dangerous in the 1800s?
In order for a color to be seen by a human, the light must be what?
when muslims speak of people of the book whom are they referring to?
what happened to the south's economy during the civil war