amuroper4 amuroper4
  • 10-10-2017
  • Mathematics
contestada

mrs. baker purchased a number of juice packs at a cost of $0.30 each and a loaf of bread that cost $1.19. the total cost of her purchases was 2.99. which equation would you use the determine how many juice packs mrs. baker purchased

Respuesta :

jnasium21 jnasium21
  • 10-10-2017
0.30x + 1.19 = 2.99

hope this helps
Answer Link
1055477
1055477 1055477
  • 08-06-2020

Answer:

0.30j + 1.19 = 2.99

Step-by-step explanation: Hope this helps! :D

Answer Link

Otras preguntas

The area of the bedroom is 150 ft.² area of the scale drawing is 6 in.² what is the scale factor
Write an equation for the line that passes through (1, -1) and (0, -4). (a) y = 3x - 4 (b) y = 3x + 4 (C) y = -3x + 4 (d) y = -3x - 4 (e) none of the above
Andrew has a rewards card for a movie theater. He receives 10 points for becoming a rewards card holder He earns 7 points for each visit to the movie theater.
Someone help me figure out the equation for this please
Pls Help Soon as possible
Translate the following sentence into an equation. Then solve the equation. Three times a​ number, added to 7​, is 25. Find the number. Translate the sentence i
Frequency of the wave below?
how do you find x for this triangle?​
a^3+b^3+c^3-3abc solve this​
What fraction of an hour is 54 minutes