ralongeromika123 ralongeromika123
  • 06-10-2017
  • Mathematics
contestada

a shopper bought a 12-pound of oranges for $18.75 what was the unit rate?

Respuesta :

vargasdanny410
vargasdanny410 vargasdanny410
  • 06-10-2017
1 lb. of oranges = $1.56
Answer Link
Rayxx101
Rayxx101 Rayxx101
  • 06-10-2017
In pretty sure that 1 pound equals $1.56. Hope that helped. :)
Answer Link

Otras preguntas

Read the following passage: Eliza, Dominic, and I planned to meet at the movie theater at 7 p.m. I arrived 15 minutes early, bought my ticket, and found a seat.
Jordan made a scale drawing of the Statue of Liberty. He used the scale 1 in. = 30 feet for his drawing. The actual height from the ground to the top of the tor
What is 25 squared to the 2nd power
Making the simplistic assumption that the dissolved NaCl(s) does not affect the volume of the solvent water, determine the constants m and b in the equation Mol
Which input value produces the same output value for the two functions on the graph? x = -3 x = -2 x = -1 x = 3
The pictures below show a cave and a geyser. Which of these statements is correct about the cave and geyser shown in the pictures? a. Both are formed when grou
Binary ionic compounds are named in what pattern? A. The metal followed by nonmetal. B. The nonmetal followed by the metal. C. The metal followed by the
Why might chlorine be added to drinking water?
How does the older you get the worse something has to be to make you cry thriving explain why
I'm stuck and don't know what to do