alexispruitt42 alexispruitt42
  • 09-05-2024
  • Mathematics
contestada

A 7-pound bag of pears costs $19.04. What is the price per ounce?

Respuesta :

CrystalChan7
CrystalChan7 CrystalChan7
  • 09-05-2024

Answer:

0.17

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

7 times 16 = 112

Divide the total price by ounces and it gives you the price per ounce

19.04 divided by 112 = 0.17

Hope this helps :)

Answer Link

Otras preguntas

Why is the Enlightenment considered a turning point in world history? (1) The factory system was used to mass-produce goods. (2) Martin Luther broke away from t
What is half of an obtuse angle
How far will a you travel if you run for 10 minutes at 2 m/sec?
What were the Alien and Sedition Acts? How did Jefferson and Madison respond to these laws?
768 is 60% of what number?
What is public opinion, and what factors shape it?
which of the following has the largest atomic radius: calcium, beryllium, barium, and strontium
What is half of an obtuse angle
Which two states donated land to Washington DC?
A swimming pool, in the shape of a rectangular prism, is 50 meters long, 25 meters wide, and 3 meters deep. A liter is the same as 0.001 cubic meters. How many