elisachacha elisachacha
  • 07-09-2017
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for$8 for 12 bags how muchwill it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

kphung76127
kphung76127 kphung76127
  • 07-09-2017
Set a proportion

$8/12 bags= x/30 bages
12*2.5=30
8*2.5=20=x

Final answer: $20
Answer Link
DodieZollner DodieZollner
  • 26-12-2018

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

We have given that : 12 bags cost $8  

To find: cost of 30 bags  

Solution :  We know,  12 bags cost =$8  

                so,  1 bag cost =$ [tex]\frac{8}{12}=\frac{2}{3}[/tex]


                 now, 30 bags cost = $ [tex]30\times\frac{2}{3}[/tex]


                hence,  30 bags cost  =$20



Answer Link

Otras preguntas

Which ordered pair is not a point on the graph of y=-x+5
Ms. Russell has 24 students in her class. 3/8 of the class went out for recess. 1/4 went to the library. The rest stayed in the classroom.a. What fraction of th
A table is 1 1/2 meters long.How many centimeters long is the table?
What is the main function of Ribosome, and Nucleus?
Name two ways the archaea differ from bacteria
How has technology affected human population growth?
state if the three sies lengths form a right triangle ; 10 cm , 49.5 cm , 50.5 cm
Ms. Russell has 24 students in her class. 3/8 of the class went out for recess. 1/4 went to the library. The rest stayed in the classroom.a. What fraction of th
How do I find the area of a square with a radius of 16ft
Fill in the blank with the correct preposition: ma tante va ______brésil A.en B.au C.à D.du