kinley9212 kinley9212
  • 11-04-2024
  • Mathematics
contestada

$30 for 100 flyers or $65 for 250

Respuesta :

EmmaKing1999 EmmaKing1999
  • 11-04-2024

Answer:

100 flyers for $30.

Step-by-step explanation:

You want to buy they one with the less price for a unit.

1) 250 divided by 65 is 3.85.

2) 100 divided by 30 is 3.33.

2 has the least unit price so you would by that.

Answer Link

Otras preguntas

What's the answer???????????
The dna code that he has been assigned is cgg tcg agt gat. what would be the correct code for josh to use in his transcription?
what values of a and b would make the equation shown have infinitely many solutions? 3x=ax+b
Norby, an 18-year-old college freshman, has missed almost all his classes during the past month. he spends most of his time in his bedroom, frequently not even
Based on the information in the chart, why was the impact of the war more destructive in the south than in the north
Justin lives 4 3/5 miles from his grandfather house.What fraction greater than one can you write for 4 3/5?
Please help me answer this
At temperatures above roughly 800 °c, calcium carbonate will decompose. write and balance the equation for this reaction. phase symbols are optional.
How does the yield of a long-term bond compare to the yield of a short-term bond?
Which would least likely have an impact on global climate changes? A. producing energy using hydroelectric plants B. producing energy using coal C. producing en