leojuansanchez leojuansanchez
  • 09-03-2024
  • Mathematics
contestada

Tennis balls are sold in cans containing 3 balls. What would be the total cost of one dozen tennis balls if the price can was $2.49?

Respuesta :

pccmcgowan pccmcgowan
  • 09-03-2024

Answer:

$9.96

Step-by-step explanation:

12 tennis balls can be split into 4 cans since 12÷3=4.

2.49×4=9.96

So, the total cost of 12 tennis balls is $9.96.

Answer Link

Otras preguntas

Read the excerpt from the beginning of Chapter 1 of Treasure Island, by Robert Louis Stevenson. SQUIRE TRELAWNEY, Dr. Livesey, and the rest of these gentlemen h
Jenny multiplies the square root of her favorite positive integer by $\sqrt{2}$. Her product is an integer. a) Name three numbers that could be Jenny's favorit
If a person is paid $430 for 25 hours of work, what is the person’s hourly wage?
Which of the following is a FALSE statement about the bacterial cell wall? A. all bacteria have one B. it prevents a cell from bursting in solutions of lower so
whats blank 1 and whats blank 2
I need help on question 6
N this excerpt, Hamlet compares Denmark to a prison. Which statement best describes the effect of this metaphor? It indicates that Hamlet feels trapped. It reve
Draw a bar model that shows a pen is 4 times as long as an eraser that is 1 1/3 inches long.
Prove that: 5^31–5^29 is divisible by 100.
HELP PLS Directions: For each situation, you need to determine if the object has KE or GPE or both. Then find their values. Be sure to include the correct units