amaglomawuli5 amaglomawuli5
  • 07-02-2024
  • Mathematics
contestada

Nancy bought 500 oranges for #6000. How much will 300 oranges Cost?​

Respuesta :

laeie
laeie laeie
  • 07-02-2024

Answer: 3,600$

Step-by-step explanation:

$6000 divided by 500 equals 12, times 300 equals 3,600$

Answer Link
ytawhitsel
ytawhitsel ytawhitsel
  • 07-02-2024

Answer:

$3,600

Step-by-step explanation:

500 oranges for $6000 ---> find the price for 1 orange.

6000/500= $12

the unit price for each orange is $12. Now find the price for 300.

12×300=$3600

Answer Link

Otras preguntas

Which Supreme Court Case reinforced the rule of law and the fact that not even the President is above the law?
Can you please check my answer? why did Christian missionaries object to practice flattening babies' foreheads? A they did not consider it a part of Christian
7. Question Cable Internet access can be described with which feature?
-Give 2 reasons for the system of convict leasing -Give 1 definition of convict leasing
What is the job of a city manager?
Which number most likely represents the first ionization energy, in kilocalories per mole of atoms, for a nonmetallic element? 1.96 2.138 3.194 4.239
Josue tosses a coin and spins the spinner below. What are all the possible outcomes? Use H and T to represent heads and tails. For example of josue lands on hea
1. The measure of angle AOB is 56 degrees. What is the measure of angle ACB? 56 Do not include units (degrees) in your answer.
Find the zeros of 3x^2+15x+18=0 using any method. Show as much work as possible for full credit
Reconstruction and Black Codes still have an impact on black people today