makinzeejordan
makinzeejordan makinzeejordan
  • 09-08-2017
  • Mathematics
contestada

A 96-ounce container of orange juice cost $4.80. At what price should a 128-ounce container be sold in order for the unit rate for both containers to be the same

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 09-08-2017

unit rate is price divided by volume

 so 4.80/ 96 = 0.05 cents per ounce

 now multiply that by the new volume

128*0.05 = 6.40

 the 128 ounce container should be sold at $6.40

Answer Link

Otras preguntas

how are detritivors different from the composers?
What adaptations do Narwhals Have???
what is the % of 21/40
How might people adapt to life in an area with steep mountains?
What's is the relationship between Henry May and William Burke?
Which of the following types of economies is most likely to develop new and better products? A.Market B.Command C.Traditional D.None of the above
Solve -3= 12y-5(2y-7) please 27=3c-3 (6-2c)
a poster of your favorite band has a width of 15 inches you have a space on your wall that has a width of 1.2 feet will the poster fit explain
How does gravity affect projectile motion?
in a round robin tennis tournament involving 7 players, each player will play every other player twice. How many total matches will be played in the tournament