hillsmariah86 hillsmariah86
  • 09-01-2024
  • Mathematics
contestada

A farm let’s you pick 3 pints of raspberries for $12 what is the cost for a pint

Respuesta :

mmac90705
mmac90705 mmac90705
  • 09-01-2024

Answer:

The cost of a pint is $4

Step-by-step explanation:

So if 3 pints is $12 and you're meant to find the cost of 1 pint, you will divide 3 by 12 and it will give you $4, meaning the cost of one pint is $4.

Please give brainliest

THANK YOU!!!

Answer Link

Otras preguntas

to say something is opposite something else, we would use what in spanish
A spinner is divided into blue green and red part.George spin the spinner 300 times. It lands 91 times on blue 107 times on green and 102 times on red dot bas
A 0.20 kg block rests on a frictionless leve surface
The entrance to the Louvre Museum in Paris, France, is a square pyramid. The side length of the base is 116 feet, and the height of one of the triangular faces
In what ways has it changed by 1987? How could such a change take place.
1. LeAnn has 20 coins in her piggy bank. All the coins are either pennies or dimes. The total value of the coins is 83 cents. How many pennies are there? How m
A 500 gram mass attached to a horizontal spring
which agricultural product was critical to the success of jamestown
I need to know the answer
Name another pair of polar coordinates that represent the point (-1.5, 30