ravenft
contestada

Julia and Marcia bought identically priced cans of chili and identically priced jars of salsa to make a dip.

Julia bought 3 cans of chili and 2 jars of salsa for $10.07.

Marcia bought 2 cans of chili and 4 jars of salsa for $12.98.

Which system of equations could be used to find x, the cost of one can of chili, and y, the cost of one jar of salsa?

Question 12 options:

x + y = $10.07

x + y = $12.98


10.07x + 12.98y = 11

x + y = 11


2x + 4y = 10.07

2x + 3y = 12.98


3x + 2y = 10.07

2x + 4y = 12.98