lpruittpruitt43
lpruittpruitt43 lpruittpruitt43
  • 08-05-2017
  • Mathematics
contestada

Jesse paid $8.00 for a watermelon that weighed 16 pounds.

What was the price per pound for the watermelon?

A.
$0.25

B.
$0.50

C.
$2.00

D.
$14.00

Respuesta :

josefcorona17 josefcorona17
  • 08-05-2017
The answer is B) $00.50
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 08-05-2017
$8/16lb=$0.50/lb

50 cents per pound
Answer Link

Otras preguntas

The carrying value of bonds at maturity always equals: Multiple Choice the amount of discount or premium. the amount of cash originally received in exchange for
Please answer all 3! I will give brainliest and many points
define a lone pair and give example
HURRY HURRY HURRY HURRY when designing a website whom do you need to consider a. individuals b. yourself c. site owner d. reviewer
Absorption and Variable Costing; Inventory Valuation Bondware Inc., has a highly automated assembly line that uses very little direct labor. Therefore, direct l
Sales promotions that provide consumers an incentive to buy a product, such as a cents-off coupons or a discount, are widely used, especially for the type of pr
how do role models influence our lives​
Which one is it? please no links​
The process used to break down a carbohydrate?
Please, nobody answered it!!! :C