baby1cupcakes
baby1cupcakes baby1cupcakes
  • 09-03-2015
  • Mathematics
contestada

A grocery store is selling 3 granola bars for $1.50.

At this rate, how much will 12 granola bars cost?

A.$3.00

B.$4.50

C.$6.00

D.$18.00

Respuesta :

kirstinjohnson6
kirstinjohnson6 kirstinjohnson6
  • 09-03-2015
Lets take the number of granola bars being sold. If you sell 3 it's $1.50. You're trying to find how much it would be to sell 12 granola bars. If you multiply 3 by 4 you get 12, so multiply the cost ($1.50) by 4 to get $6.00. I hope this helps.
Answer Link
Montana10702
Montana10702 Montana10702
  • 09-03-2015
C. 3 granola bars=$1.50 12 granola bars total/3 per package=4 and $1.50*4 packages=$6.00
Answer Link

Otras preguntas

Why did other Greek city-states resent Athens power?
What is the ratio 12 to 63 written as a fraction in lowest terms?
What is a "pipel"? (Holocaust def.)
is 45/5 equal to a whole number or a mixed number
which of the expressions doe not contain any like terms?    a. 2x2+3x-4x+2     b. xy+yz-17     c. x2+x2-2x-x2   d. 4+8+y
Shield volcano type of eruption?
A religion that starts with L
A mature gymnosperm will possess all of the following EXCEPT A. seeds B. leaves C. flowers D. vascular tissue E. woody growth
How many degrees are there in the angle formed by two adjacent sides of a regular nonagon (nine-sided polygon)?
Why did other Greek city-states resent Athens power?