Katereeanitdesis Katereeanitdesis
  • 10-04-2017
  • Mathematics
contestada

The school store sells 18 folders for $4.50. which is not a unit rate to describe this sale? 0.25 per folder 36 folders per $94 folders per dollar 3 per dozen

Respuesta :

ak78
ak78 ak78
  • 11-04-2017
0.25 per folder due to the fact that:
$4.50÷18=$0.25
Answer Link
Mooshy
Mooshy Mooshy
  • 15-06-2018
Its $0.25 per folder, 4 folders per dollar, And $3 per dozen
Happy to help :3
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me these are two separate questions. True or false
Consider the equation 6 x + 3 y = 9. Which equation, when graphed with the given equation, will form a system with infinitely many solutions? y+2x=3 y+2x=9 y=2x
Rhetoric essay need 2 arguments why gay marriage is good for society and couple pieces of evidence to go with
HELP WILL GIVE BRAINIEST AND 20 POINTS. PLEASE ANSWER PROPERLY, HERE ARE MY SPELLING WORDS: ENDORSEMENT, INCITEMENT, REMORSEFUL, REMORSELESS, JUDGEMENT, ADVANTA
Riley lives near a polar zone, where it is cold. He visits his friend Thalia, who lives in a tropical zone, where it is warm all year. They live at similar elev
If 75.6 grams of iron has a Volume of 250 ml. What is the density of Iron?
ΔCDE was translated down and right to form triangle ΔC′D′E′. Triangle C E C is translated down and to the right to form triangle C prime D prime E prime. Which
Help help ASAP?!!!!!!!
I need help urgently!! I’ll make you brainliest!!
what positive number is left of 1 ( 0 is neutral)