ivepKlmwarla ivepKlmwarla
  • 09-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of oranges went from $.90 per lb to $1.20in five years.find the rate of change of the price of oranges.

Respuesta :

Ryzagi
Ryzagi Ryzagi
  • 09-04-2017
1.20 - .90 = .30

.30 / 5 = .06 (Same as 30 / 5)

The price of a pound of oranges went up by 6 cents per year.
Answer Link

Otras preguntas

Assignment Background Video games have become an outlet for artists to express their creative ideas and imaginations and a great source of entertainment for peo
Can anyone help with this 35=11x Can you do a step by step too Thanks!
What is the value of x? x= 10 8
A marble does 2.5 J of work with a force of 5 N. How far did it travel?
1. John feels that the narrator is A. imagining that she is sick. B. working far too hard. C. making too much of small problems. D. too complicated to understan
PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIEST. Zamir and Talia raced through a maze. Zamir walked 2 m north, 2 m east, 4 m south, 2 m east, 4 m north, 2 m east, 3 m south,
in a system, 45 J of work is done on a car using a 65 N force. how far does the car move?
What type of circuit has little or no resistance? A. A short circuit B. A tripped circuit C. An open circuit D. A closed circuit
What are some of the main differences and similarities between Mary Hill’s and Jobe Alexander’s interviews?
Suppose that a population of finches migrates to a small island where most of the seeds are large. On the island, birds with large beaks are more likely to surv