Sylsari5oa2lyspennyF Sylsari5oa2lyspennyF
  • 09-04-2017
  • Mathematics
contestada

A grocery store is selling 12 bananas for $2.40 at this rate what is the cost of 15 bananas
a.2.52
b.2.55
c.3.00
d.36.00

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-04-2017
C. $3.00
To find how many bananas you get for a dollar, do 12/2.4 to get 5 bananas per dollar. Since you want to find how much it costs for 15 bananas, you'll do 15/5, which gives you $3

:)
Answer Link

Otras preguntas

name the five types of sentences..
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
name the five types of sentences..
what functions do proteins,carbohydrates, lipids and nucleic acids perform
name the five types of sentences..
name the five types of sentences..
name the five types of sentences..