MarellyLeon1 MarellyLeon1
  • 07-04-2017
  • Mathematics
contestada

A dozen eggs cost $2.64. What is the cost of one egg

Respuesta :

preet5 preet5
  • 07-04-2017
0.22 cents per each ,
How ? Well a dozen equals 12
So 2.64 divided by 2 is 0.22
Answer Link
aidansullivan16 aidansullivan16
  • 07-04-2017
$2.64 divided by 12 eggs results in 22 cents per egg.
Not sure why you went out of your way to ask the brainly community when you simply could've used a calculator. 
Answer Link

Otras preguntas

The section of the tooth beneath the enamel on the crown of the tooth is the?
fr ee points enjoy!d m me​
How many grams of ammonia (NH2) reacted 0.01 moles of oxygen gas (O2) according to the reaction above
Two hypothetical stars A and B of the same size have apparent magnitudes of -4.5 and 1.5 and real magnitudes of 1.5 and -4.5, respectively. We conclude that:a)
Translate Doce Deseos para el Año Nuevo to English
To find g(x₁), what do you substitute for x in the function g(x) = 3x - 2? a) x₁ - 3 b) 3 - x₁ c) x₁ + 2 d) 2 - x₁
No two equipotential surface intersect each other ?why?
how do i say Paula's book in spanish
Within what range of angles (0° ≤ θ ≤ 90°) is the resultant force directed vertically upward with a magnitude of 770 N? a) 45° b) 30° c) 60° d) 90°
Start at 24 and divide by 2 three times in a row. What will be the last number in the pattern?